Pelet jest coraz częściej wybierany jako paliwo do ogrzewania domów mieszkalnych, lokali usługowych czy hoteli. Koszt zakupu instalacji grzewczej na to paliwo jest podobny do kosztów instalacji olejowej czy gazowej. Ważnym argumentem są jednak oszczędności w późniejszej eksploatacji.
Koszt ogrzewania budynku peletem może być nawet o ponad 50% niższy niż w przypadku opalania olejem opałowym. W efekcie wymiana instalacji nawet w domu jednorodzinnym może zwrócić się już w pierwszym roku.

Dodatkowo instalacje takie są praktycznie bezobsługowe. Kotły zaopatrywane są przez zautomatyzowane podajniki dozujące optymalną ilość paliwa do aktualnych potrzeb. Również przechowywanie peletu jest całkowicie bezproblemowe. Paliwo to jest zdecydowanie odporniejsze na wilgoć i procesy gnilne od np. drewna.

Pelet jest paliwem wysokowydajnym. Dzięki bardzo niskiej wilgotności, nie przekraczającej 12% i kaloryczności powyżej 15MJ/kg, do sezonowego ogrzewania domu jednorodzinnego wystarczy 4-6 t tego paliwa. Dodatkową zaletą jest bardzo mała ilość popiołu powstającego wskutek spalania – poniżej 1%.